Gęstość - przykłady

Gęstości różnych ciał znanych nam z doświadczenia są różne. Najlżejsze są gazy, które mają gęstości setki razy mniejsze niż ciała stałe, czy ciecze.

substancja

gęstość

uwagi

woda 1000 kg/m3 zbliżoną gęstość średnią ma ciało człowieka. Ciepła woda ma gęstość mniejszą niż 1000 kg/m3. Dlatego człowiek może bez obciążenia nurkować (patrz także rozdział siła wyporu.
lód 917 kg/m3 Jak widać lód jest lżejszy od wody - dzięki czemu pływa na jej powierzchni.
Sytuacja, w której jakaś substancja w stanie stałym jest lżejsza niż w stanie ciekłym zdarza się w przyrodzie bardzo rzadko - woda jest substancją wyjątkową.
powietrze 1,3 kg/m3 jak widać powietrze jest ok. 770 razy lżejsze od wody, ale w pustej otwartej sporej beczce jest około kilograma powietrza. A wydaje się że jest tam całkiem pusto...
żelazo 7 800 kg/m3 wcale nie najcięższe wśród metali, bo np. złoto jest ponad 2 razy cięższe, a platyna jest jeszcze cięższa od złota.
biały karzeł rzędu

109 kg/m3

biały karzeł, to gwiazda bardzo ściśnięta. Podana tu gęstość jest przykładowa, ale ogólnie gęstości białych karłów zbliżają się do miliona ton na metr sześcienny, czyli łyżeczka tej materii byłaby nie udźwignięcia przez człowieka.